AÖF DERS NOTLARINA HOŞ GELDİN!

Ders notlarına erişmek için lütfen ücretsiz kayıt olunuz.

Ücretsiz Kayıt ol!
Moderator
Mesajlar
419
Tepkime puanı
28
Puanları
18
ÇALIŞMA İLİŞKİLERİ VE ETİK ÜNİTE 1
Çalışma ilişkileri, devlet ve sistemin aktörleri arasındaki çalışma hayatı ve sosyo-ekonomik olgular konusunda iyileşmeyi hedefleyen ilişki ve etkileşim sürecidir.
-Çalışma ilişkileri İşverenler ve işçiler arasındaki ilişki ve onların çıkarları ile ilgili çok sayıda konu ve düzenlemeyi kapsar. Ekonomi, sosyoloji, psikoloji, hukuk ve siyaset gibi disiplinlerin katkısını içeren çalışma ilişkileri, sanayi devrimi sonrasında kötü çalışma koşullarına düşük ücretlerin eşlik etmesiyle büyüyen işçi sorunalarına çözümler aramak için ortaya çıkmıştır.
-Batı’da sosyo-ekonomik gelişmenin maddi temelleri Sanayi Devrimi ile sosyo-kültürel temelleri ise Fransız Devrimi ile atılmıştır.
-Çalışma ilişkileri, soysal taraflar arasındaki mücadeleyi ve ilişkiyi sistemleştirir.
-Çalışma ilişkileri, koordine edilmiş eylemleri kolaylaştırarak, güven temelinde iletişim ve etkileşim ile taraflar arasında birlikteliği sağlamaya çalışır.
-Çalışma ilişkilerini etkileyen faktörler; sosyal, siyasal, tarihi, ekonomik, yasal, kültürel ve uluslararası alana ilişkin faktörler vardır. Bir sistem olarak çalışma ilişkileri ,anlaşmazlık ve anlaşmazlıklar üreten süreçler üzerine odaklanmaktadır.
ÇALIŞMA İLİŞKİLERİ KAVRAMI

Devamı PDF'den indirebilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • ÇALIŞMA İLİŞKİLERİ VE ETİK .pdf
    801.5 KB · Görüntüleme: 63
Üst