AÖF DERS NOTLARINA HOŞ GELDİN!

Ders notlarına erişmek için lütfen ücretsiz kayıt olunuz.

Ücretsiz Kayıt ol!

FİNAL İKTİSADA GİRİŞ 2 Final Ders Özeti (PDF Dosyası)

Moderator
Mesajlar
419
Tepkime puanı
28
Puanları
18
İKTİSADA GİRİŞ – II KISA ÖZET ÜNİTE 5 (PARA VE ENFLASYON)

Paranın Tanımı:
İktisatta para, mal ve hizmet alımlarında kullanılan ve borçların ödenmesinde kabul gören her türlü ödeme aracı olarak tanımlanır.
Takas ve İşlem Maliyeti: Mal ve hizmet alışverişlerinde bir malın diğer bir mal veya hizmetle değiştirildiği sisteme takas (barter) sistemi denir. Paranın değişim aracı olarak kullanılmadığı bir ekonomide mal ve hizmet değişimi için geçen emek ve çabaların zaman, toplamına İşlem maliyeti denir.
Paranın Fonksiyonlar: (Değişim Aracı olarak para) (Hesap birimi olarak para) (Değer saklama aracı olarak para)

Değişim Aracı olarak Para: Bireyler herhangi bir mal satın aldığında bu mal karşılığında satıcıya para ödemesinde bulunur ve paranın alınan mal karşılığında satıcıya değişim paranın aracı kullanılmasını ifade eder. transferi olarak
Hesap Birimi Olarak Para: Para ekonomik değerin ölçülmesi için temel bir birimdir. Ülkemizde neredeyse bütün mal ve hizmet fiyatları, ücretler, varlık değerleri, alacak ve borçlar Türk lirası cinsinden ifade edilir.
Değer Saklama Aracı Olarak Para: Kişinin yaşamı gelirlerinden yapmış boyunca oldukları tasarruflar atalarından ve kendilerine miras yoluyla kalan tasarruflar toplamına servet denir. Bireyler servetlerini ellerinde farklı reel ve finansal varlıkları tutarak elde ederler. Bu varlıklar; nakit, tahvil ve bono, hisse senedi, gayrimenkul, altın, banka hesabı vb.
Likidite: Parasal olmayan bir varlığın ödemelerde kullanılacak bir nakit aracına dönüştürülmesindeki göreceli hız ve kolaylığa likidite
denir.

Para Çeşitleri : Mal ve Fiyat Para

Para olarak kullanılmasa dahi kendi başına bir değer taşıyan varlıkların değişim aracı olarak kullanılması durumunda bu varlıklara mal para denir.
Para olarak tedavülde olan varlık eğer değerini, ödeme aracı olarak kullanılması ve aynı zamanda kabul edilmesini tamamen kanuni zorunluluktan alıyorsa ve para olmak dışında herhangi bir değeri yoksa o paraya fiyat para denir.
Para arzı ve parasal büyüklükler

Para arzı bir ekonomideki dolaşımdaki toplam para miktarıdır ve paranın tanımlanmasına bağlı olarak da farklı parasal büyüklükler ortaya çıkar. (M0- M1- M2- M3- Para Tabanı)

Bankalar ve Para Yaratımı

Bankanın kabul mevduatlardan veremeyip ettiği kredi bütün mevduatların rezerve olarak tutulduğu sisteme %100 rezerve bankacılığı adı verilir.
%100 rezerve bankacılığı durumunda bankaların para yaratımına ve para arzına etkileri olmayacaktır.
 

Ekli dosyalar

  • İKTİSADA GİRİŞ-2 (5-6-7-8) ÜNİTE DERS ÖZETİ.pdf
    727.4 KB · Görüntüleme: 372
Üst