AÖF DERS NOTLARINA HOŞ GELDİN!

Ders notlarına erişmek için lütfen ücretsiz kayıt olunuz.

Ücretsiz Kayıt ol!

FİNAL TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 1.SINIF/1.DÖNEM FİNAL Özetleri

Moderator
Mesajlar
419
Tepkime puanı
28
Puanları
18
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 1.SINIF/1.DÖNEM FİNAL SINAVI5.ÜNİTE

İNTERNETİN TEMEL KAVRAMLARI

İNTERNET :
Kelime anlamı olarak kendi aralarında bağlantılı ağlar anlamına gelmektedir. Web ile aynı anlamda kullanılan internet, dünya üzerindeki bilgisayar ağlarının birbiri ile bağlanması sonucu ortaya çıımış olan, herhangi bir sınırlaması olmayan uluslararası bir bilgisayar ve bilgi iletişim ağıdır.

İnternetin En Yaygın Kullanılan Temel Kavramları

1) HTML


-Belgelerin linklerle birbirlerine nasıl bağlanacaklarını, belge içindeki metin ve resimlerin nasıl yerleşeceklerini belirleyen, kod parçalarından oluşan bir sistemdir.

-1989'da CERN'de TİM BERNERS LEE tarafından geliştirilmiştir.

-Zengin metin işaretleme dili anlamına gelmektedir.

-HTML'nin en önemli özelliği linklerdir.(Linkler sayesinde tek bir tıklamayla ilgili sayfaya veya web sitesine ulaşabiliyoruz.)

2) WWW

-Dünyanın her yerindeki binlerce web sunucuları adı verilen bilgisayarlarda kayıtlı milyarlarca web sitesi ve bu web siteleri içerisinde bulunan dosyadan oluşan bir bütündür.

3) HTTP

-İnternette web sitelerinin bulunduğu sunucu bilgisayar ile kullanıcı bilgisayarları arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir.

-Güvenlik protokolü yoktur.

4) HTTPS

-Http protokülüne güvenli ağ protokolünün eklenmesiyle oluşturulmuştur. (İnternette http protokolünün yanı sıra dosya transfer protokolü ftp ve e-mail servisi sağlamakla sorumlu mailto da yaygın olarak kullanılan protokollerdir.

-Güvenlik protokolü vardır.

5) URL

-Standar kaynak bulucusu anlamına gelmektedir.

-URL bir syntax yani söz dizimidir.

-Temel olarak Url bir web sitesine erişmek için yazdığımız web adresidir.https://www.anadolu.edu.tr/aciköğretim

https:// (bir hiper metin dosyasına ulaştığımızı)

www (bu dosyanın dünya çapındaki web'te olduğunu

tr (sitenin türkiye'den olduğunu)

edu (sitenin bir eğitim kurumuna ait olduğunu)

anadolu (sitenin anadolu üniversitesine aİt olduğunu)

/açıköğretim (anadolu üniversitesinin web sitesi içerisindeki açıköğretim sayfasında olduğumuzu gösterir)

6) IP

-İnternete doğrudan baplı her bilgisayarın sahip olduğu kimlik numarasıdır.

7) DNS

-Alan adı sistemi anlamına gelmektedir.

-DNS sistemi internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi sağlamaya yarayan bir sistemdir.

-DNS yardımı ile IP numaraları yerine, daha kolay hatırlayabileceğimiz anadolu.edu.tr gibi anlamlı sözcük grubları oluşturur. Bu sözcük grubları ile yazılan URL'lerde web sitelerine daha kolay erişmemizi sağlar.

MOBİL İNTERNET

-Dünya çapında 50 milyon kullanıcıya

Radyo 38 yılda

Televizyon 13 yılda

İnternet 9 ayda ulaşmıştır.

Tarım ve sanayi devriminden sonra 3. Büyük dönüşümü İNTERNET meydana getirmiştir.

1)GSM

-Ses ve veriyi kullanıcıya tahsis edilen bir tek hat üzerinden 9.6-28,8 Kbps hız ile iletmektedir.

2)GPRS

-İse saniye de 28.8 Kbps’den 115 Kbps’ye kadar hızlara ulaşabilen paket temelli mobil iletişim servisidir.

-GPRS sanal, sohbet yazılı ve görsel bilgi transferi, sabit ve hareketli resim transferi, web gösterimi, doküman paylaşımı ve ortaklaşa çalışma, müzik yayını, kurumsal e-posta ve araç takibi için kullanılmaktadır.

3)EDGE

-Veri aktarım hızını 384 Kbps’ye çıkarmıştır.

4)3G

-EDGE teknolojisinin sınırlarını aşmak, ve özellikle ses ve görüntü servisleri, veri haberleşmesi, kısa mesaj servisleri gibi hizmetlerin daha hızlı veri transferi, kullanıcı hareketliliğinin genişletilmesi ve kullanıcıların çoklu ortam uygulamalarına olan eğilimlerini karşılamaya yönelik başlatılmış olup, kablolu bağlantının olmadığı yerlerde yüksek hızlı internet erişimini olanaklı hale getirmiştir.

5)4G

-Düşük bant genişliği ve bağlantı hatası gibi problemleri gidermek üzere geliştirilmiştir.

-4G yüksek hız, yüksek kapasite, bit başına düşük maliyet, IP tabanlı servisler gibi özellikleri sunmak üzere tasarlandı.

-100 MBPS hızındadır.

NOT : LTE Advanced ya da 4.5G olarak adlandırılan yeni sistemlerin hızı ise 300 Mbps, hatta bazı özel çalışmalarla 450 Mbps’e kadar hızlara erişebiliyor.

1G : analog (9.6 kbps)

2G : dijital ses (28,8 kbps)

2.5G : veri eklendi (GPRS) (115 kbps)

2.75G : daha hızlın veri (EDGE) (384 kbps)

3G : sayısal ve paketli veri aktarma (WCDMA EvDO) (28 mbps)

4G : LTE kablosuz (wireless) ve daha geniş bant veri aktarımı (100 mbps)

5G : henüz tanımlı değil

İNTERNETİN GELİŞİM SÜRECİ

-İlk bilgisayar ağı 1970’de ABD’de 15 bilgisayarın birbirine bağlanmasıyla oluşturulan ARPANET, Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağıdır. Bu ağ kurulduktan sonra internetin en önemli bileşenlerinden biri olan e-mail ortaya çıkmıştır.

-Tim Berners Lee 1989 yılında NeXT marka bir bilgisayar kullanarak html işaretleme dilini geliştirdi ve ilk web sunucusunu oluşturdu.

TÜRKİYE’DE İNTERNETİN GELİŞİMİ

-İlk olarak 1989 yılında TÜVEKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) geniş alan ağına bağlanmasıyla başladı.

-1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK’nin ortak çabaları ile internet bağlantısını ülke içinde sağlamak ve yaymak üzere TR-NET (Türkiye İnternet Proje Grubu) kuruldu. TR-NET’in ilk deneysel çalışması 1992 yılında Hollanda’ya yapıldı.

-1994 yılında 128 Kbits olan ağ bağlantı hızı 1995’te 256 Kbits’e 1996’da ise 512 Kbits hıza ulaştı.

-1996 yılında TÜBİTAK, Askeri Okullar, Harp-Polis Akademileri, Türk Tarih Kurumu, Milli Kütüphane, YÖK, ÖSYM, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ar-Ge birimlerinden oluşan toplam 176 birime hizmet veren ULAKNET (Ulusal Akademik Ağ) kuruldu.

-TÜBİTAK’a bağlı bir enstitü olarak ULAKBİM kuruldu. ULAKBİM, TÜVAKA’nın işlerini üstlenerek ülke genelinde üniversitelere yönelik internet altyapısını kurmak ve geliştirmek için görevlendirildi.

-14 Şubat 1997 tarihinde ULAKNET’in ilk ulusal bağlantısı Ege Üniversitesi ile gerçekleştirilmiş oldu.

-İnternetin ticari kuruluşlara ve halka ulaşmasını sağlayan proje TURNET, Türk Telekom tarafından hayata geçirildi.

-İnternet bağlantı kapasitesi 23 Gbps’e çıkarılmış oldu.

WEB TARAYICILARI

1)MOZİLLA FİREFOX


-Mozilla vakfı aracılığıyla geliştirilen web tarayıcı, e-posta, takvim, arıza takip sistemi, ve geliştirme araçlarını birlikte sunan bir açık kaynak yazılım projesidir.

-Firefox web tarayıcısının kullanıcıya sunduğu en önemli özelliklerden biri de esnekliktir.

2)WİNDOWS İNTERNET EXPLORER

-Microsoft şirketi tarafından geliştirilen bir web tarayıcısıdır.

-Buna rağmen dünya çapında kabul gören standartlara uymaması ve kendi standartlarını dayatması zamanla daha az kullanıcı tarafından tercih edilmesine sebep olmuştur.

3)GOOGLE CHROME

-2008 yılında Google tarafından geliştirilen ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan web tarayıcılardan biridir.

4)SAFARİ

-Apple firmasının tüm ürünlerindeki varsayılan web tarayıcısıdır.

-Apple, kapalı bir sisteme sahiptir ancak kendi ürünleri arasında tutarlı, etkili ve verimli kullanıcı deneyimi sağlar.

ARAMA MOTORLARI

-Arama motoru internette bulunan içeriklere ulaşmamızı sağlayan web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabiriminden oluşan bir mekanizmadır.**Arama motorlarında daha detaylı aramalar yapabilmek ve amacınıza uygun sonuçlara ulaşmak için bazı özel karakterleri ve kelimeleri kullanabilirsiniz. Bunlar ;

-Bir kelimenin veya sitenin önüne (-) eklediğinizde o kelimeyi veya siteyi içeren sonuçlar hariç tutulur. Örneğin Açıköğretim-forum biçiminde sorgulama yaptığımızda içinde forum kelimesi geçen siteler hariç tutularak sonuçlar listelenecektir.

-Bir kelimenin veya sitenin önüne (+) eklediğimiz de o kelimeyi veya siteyi içeren sonuçlar dahil edilir. Örneğin Açıköğretim+Anadolu biçiminde sorgulama yaptığımızda içinde her iki kelimenin de geçtiği siteler listelenir.

-Bir kelimeyi veya kelime öbeğini (“) yazdığımız da sonuçlar da yalnızca aynı kelimeyi aynı sırada, tırnak içinde verildiği gibi içeren sayfalar sıralanır. Bu yöntemi yalnızca tam olarak bir kelimeyi veya kelime öbeğini aradığınız da kullanmanız gerekir. Örneğin “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sınavları”

-Bilinmeyen terimler için bir yer tutucu olarak (*) yıldız işareti ekleyebilirsiniz. Kelime öbeklerinin varyasyonlarını bulmak veya bir kelime öbeğinin ortasındaki kelimeleri hatırlamak için tırnak işaretiyle kullanabilirsiniz. Örneğin Anadolu*AÖF*Eskişehir

-And veya & ile tüm terimleri veya tümcecikleri içeren web sayfalarını bulabilirsiniz.

-NOT veya – ile bir terim veya tümceciği içeren web sayfalarını dışlayabilirsiniz.

-OR veya l ile terimlerden veya sözcük gruplarından herhangi birini içeren web sayfalarını bulabilirsiniz.1)GOOGLE ARAMA MOTORU

-1998 yılında Sergery Brin ve Lary Page tarafından kurulmuştur.

-Web sitelerinin başka hangi web sayfaları tarafından en iyi bilgi kaynağı olarak gösterildiğini analiz eder ve en çoktan en aza oy alan bilgi kaynağına göre web sitelerini listeler.

-Makaleler, tezler, bildiriler, raporlar gibi akademik çalışmalara yönelik belgeleri aramak için Google, Akademik aramo motoru geliştirmiştir.

2)BİNG ARAMA MOTURU

-Microsoft şirketinin daha önce bilinen adıyla Live Search, Windows Live Search ya da MSN Search yerine kullanıma sunduğu aramo motorudur.

-2009 yılında deneme çalışmalarına başlanmıştır.

-En önemli yenilik web sitelerine bağlantı vermenin dışında alt başlıklar halinde bilgilerin de listelenmesidir.

-Dikkat çeken bir diğer özelliği ise sürekli değişen arka plandır.

-En önemli avantajlarından biri de Microsoft şirketinin sahip olduğu MSN, Office365, Outlook gibi hizmetleri arayüzünde sunmasıdır.

3)YANDEX ARAMA MOTORU

-Öne çıkan özelliği küresel ve yerel özellikleri birleştirerek coğrafi konum bazlı ve kişiselleştirilebilen uygulamalar sunmasıdır.

-Yandex arama motoru web, görsel ve video arama yapmaya izin vermektedir.

-Bununla birlikte harita özelliği ile kullanıcıların bulunduğu konuma ilişkin hava sıcaklığını gösterir, yakın yerlerdeki restoran, oteller, kafelerin konum bilgilerini gösterir.

-Yandex’in arayüzün de market aracı yer almaktadır.

-Yandex Trafik uygulaması vardır.4)YAHOO ARAMA MOTURU

-1995 yılında kurulduğunda arama motoru olarak hizmet vermeyi amaçlayan Yahoo, zamanla e-posta, haber, hava durumu, seyahat, sinema, müzik, iş arama, finans gibi hizmetleri bünyesine ekleyerek dünya da en çok ziyaret edilen siteler arasına girmeyi başarmıştır.

-Yahoo’nun web, haber, yerel, harita, resim, video gibi kategoriye göre arama özelliği oldukça gelişmiştir. Bununla birlikte ileri arama özelliği ile ayrıntılı arama yapılabilmektedir. Yine bu özelliği kullanarak aramak istediğiniz ülkeyi, dili, alan adını seçebilir, arama sonuçlarına yönelik dosya formatlarını belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte Yahoo kullanıcılarına güvenli arama tercihleri de sunmaktadır.

5) MYNET ARAMA MOTORU

-1998 yılında kurulan Türkiye’nin ilk Türkçe portalı olan Mynet, kullanıcıların tüm faaliyetlerini etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilecekleri interaktif bir platform sunmayı amaçlamaktadır.

-Türkçe olmasından dolayı özellikle yabancı dil bilmeyenler için oldukça kullanışlı bilgi portalı olmuştur.

DÜNYADA E-DEVLET

Dünya da gelişmiş ülkeler başta olmak üzere birçok ülke ;

-Kaynaklarının etkin kullanımı ve maliyetlerin düşürülmesi

-Hükümet politikalarının hesap verilebilirliği ve şeffaflığı

-Piyasa ekonomisinin etkin şekilde tesis edilmesi

-demokrasinin din, dil, ırk, zengin, fakir, statü ayrımı yapılmaksızın her yere ve herkese nüfus etmesi

-hükümete güven ve bağlılığın artırılması

-kamu mal ve hizmetlerine en hızlı ve adil bir şekilde erişim sağlanması gibi amaçlarla E-Devlet uygulamalarını kullanmaktadır.

**BM’nin 2014 yılında yayınladığı rapora göre Güney Kore E-Devlet uygulamasında lider ülke olmuştur. Avustralya ve Singapur ardından gelmiştir. ABD ise 7.nci sıra da yer almıştır.

6.ÜNİTE

TAŞINABİLİR TEKNOLOJİLER VE ÖZELLİKLERİ

1)AKILLI CEP TELEFONLARI


-İngiltere’de yapılan bir araştırma 11 yaşına gelen çocukların %50’sinin bir cep telefonuna sahip olduğunu ortaya koymuştur.

-Yine araştırmalar ilk kez bir cep telefonuna sahip olma yaşının Avrupa genelinde 7.1 yaşına kadar düştüğünü göstermektedir.

-Bireysel olarak kendi cep telefonuna sahip olmayan çocukların çoğunluğunun da diğerlerinin telefonlarına erişip kullandıkları yine aynı araştırmanın bulguları arasındadır.

-Çocukların cep telefonu kullanım durumları ülkemiz özelinde de çok farklı değildir. TÜİK’in verilerine göre 06-15 yaş grubundaki çocukların cep telefonu kullanım oranı %24.3’tür. Bu oran 06-10 yaş grubundaki çocuklar da %11, 11-15 yaş grubundaki çocuklar da ise %37.9 olarak belirlenmiştir.

-Araştırma bulguları diğer ülkeler de cep telefonlarının daha çok telefona yüklenen uygulamaların kullanımı, yol bulma ve harita kullanımı için yüksek oranda kullanıldığını göstermektedir. Ülkemiz de ise akıllı telefonların daha çok internet erişimi ve özellikle sosyal ağları kullanmak ve burada paylaşmak için kullanıldığı söylenebilir.

Akıllı Cep Telefonları Kullanıcılara Daha Çok Hangi Alanda Hizmet Veriyor ?

*Bankacılık işlemleri

*Mobil sağlık

*İletişim ağı

-Akıllı telefonların sağladığı bu özellikleri(erişim, izleme, öğrenme gibi) doğru veya yanlış kullanmak kullanıcının elinde olan bir seçenektir. Bunların kötü kullanımı teknolojinin kötü olduğunu değil, kullanıcının kötü niyetini ve bilinçsizliğini göstermektedir.

Akıllı Cep Telefonları Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

*Gerçek dünyalara karşı sanal dünyalar

*Teknoloji bağımlısı ebeveynler

*Teknolojiye bağlı rahatsızlıklar

*Ekran okuma sendromu : Telefonun ekranındaki küçük boyutlu yazılara bakmak ve metinlerde ki sık satırları takip etmek, çoğu zaman göz yorgunluğuna, görüntü bulanıklığına, baş dönmesine, göz kuruluğuna ve yanmasına neden olabilir. Bu tür durumlar da uzun süre ekrana bakmamak, okumanın zor olduğu durumlar da yazı büyüklüğünü arttırmak, telefonu yüz kısmından ortalama 35,40 cm. uzakta tutmak önerilir.

*Nomofobi : Cep telefonu yokluğu fobisi

-2015 yılında düzenlenen trafik cezaları kazaları kapsamında seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak cezai yaptırım kapsamına girmektedir. (Madde73) Bu kurala uymayanlar 88 TL ödemek zorundadır.

Cep Telefonlarının Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir ?

-Cep telefonları çocukları diğer çocuklar ile gerçek sosyal etkileşimden uzaklaştırabilir.

-Görmeyle ilgili sorunlara ve kayıplara neden olabilir.

-Aşırı kullanımın da beyin gelişimini ve sağlığını olumsuz etkileyebilir.

-Çocukların beden gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

2)DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYARLAR

3)TABLET


Windows tabanlı tabletlerin 2 türü bulunmaktadır. Bunlardan biri Windows 8 ve Windows RT’dir. Windows 8 sistemleri : Windows 7 , Vista veya XP işletim sistemlerinin çalıştırdığı programları çalıştırabilir, aynı dosyaları okuyabilir. Windows RT sistemleri ise, yukarı da sıralanan işletim sistemleri ile aynı dosyaları kullanırken diğer yandan sadece Windows 8’e özgü oluşturulmuş uygulamaları çalıştırabilmektedir.

Tablet Bilgisayarlar Donanım veya konfigürasyon açısından 3 farklı türde ele alınabilir.

Tam Ekran Tabletler :


-Herhangi bir fiziksel klavye kullanmazlar. Ekran da gerektiğinde ortaya çıkan sanal bir klavye veya bazı gelişmiş modellerde ki yüksek etkileşimli kalem ; veri girişi, işlem seçimi veya benzeri amaçlarla kullanılır.

-Genellikle oyun, video izleme, değişik amaçlı uygulama kullanma ya da okuma amaçlı kullanılırlar. Genellikle üzerinde diğer cihazlara yönelik port yuvaları veya girişler yoktur.

Değiştirebilir Tabletler

-Özel tasarlanmış mekanizması sayesinde dizüstü bilgisayarların, tablete dönüşmüş halleri olarak görülebilir. Bu tür tabletler ekran klavye ve birimleri sabit şekilde bir arada olduğundan, tam ekran türlerine göre ağırdır ancak daha iyi performans sergilerler.

-Bu tür sistemler de farklı cihazlarla birlikte kullanmaya yönelik port yuvaları ve bağlantı özellikleri bulunur.

Hibrit Tabletler

-Klavye üniteleri ile uyumlu çalışmak üzere tasarlanmış tam ekran tabletler olarak ifade edilebilir.

-İki birim birleştiğinde dizüstü bilgisayar görümündedir ve bu şekilde açıp kapanabilir.

-Tablet ve dizüstü bilgisayar özelliklerini bir arada isteyen kullanıcılar için caziptir.**Her ne kadar bazı tablet modelleri fiziksel klavyeyi içerse de bir çok kullanıcı için tabletlerin çoğunda standart bir donanım olarak fiziksel klavye olmaması ve bu birim için ayrıca para ödenmesi yüzünden önemli bir olumsuzluk olarak değerlendirilmektedir.

**Öte yandan Adobe Flash uyumsuzluğu da tabletlerin önemli sınırlılıklarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. (Bazı modeller bu uyumsuzluk problemini çözerek önemli bir açığı kapatmışlardır.

4)GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER

-Akıllı saatler

-Akıllı gözlükler

TAŞINABİLİR TEKNOLOJİLERLE İLGİLİ BAZI HİZMET VE PROTOKOLLER

1)SMS

-
Short Message Service’nin baş harflerinden oluşturulan kısaltmadır.

-2G ile ortaya atılan ve 160 karakterle sınırlı bir mesajlaşma hizmetidir.

2)MMS

-Multimedia Messaging Service’nin başk harflerinden oluşturulan kısaltmadır.

-Türkçe çoklu ortam mesajlaşma hizmeti anlamına gelmektedir.

-MMS’nin en belirgin farklarından biri de belirli bir karakter sayısıyla sınırlı olunmamasıdır.

3)ELEKTORONİK E-POSTA

4)VİDEO GÖRÜŞME


-Bu programların en bilinenleri Skype, Google Hangouts, Apple Facetime olarak sıralanabilir.

5)MOBİL UYGULAMALAR

6)WİDGET


-Widgetler görsel programlama da bir kütüphanede ki grafik bileşenlere verilen isimdir.

6)IrDA – INFRARED

-İki djital ürün arasında , kızılötesi ışınlarla iletilen sinyaller ile sağlanan veri bağlantısıdır.

-Eski sayılacak bir teknolojidir. Yerini büyük bir hızla Bluetooth teknolojisine bırakmaktadır.

7)BLUETOOTH

-1994 yılında cep telefonları ve diğer taşınabilir teknolojileri kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilmiştir.

-Bluetooth, görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar.

-24 Mbps’ye kadar veri aktarabilen Bluetooth destekli cihazlar, 10 ila 100 metre arasında mesafeler de etkili olmaktadır.

8)BULUT (CLOUD) SİSTEM

-Kullanıcıların verilerine ve programlarına dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir bilgisayarla erişmesine olanak sağlayan bir teknolojidir.9)MOBİL IP

10)GSM

11)GPRS

12)EDGE

13)3G

14)Wi-Fi

15)WAP


-Mobil telefonlar, tabletler gibi taşınabilir teknolojiler üzerinde internet içeriği sağlayan bir teknojidir.

-WAB ile hazırlanmış sayfalar, cep telefonlarına uygun olarak tasarlanmış özel sayfalardır.

16)GPS

-Küresel konumlama anlamına gelmektedir.

-Düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar. Bu sistem, ABD savunma bakanlığına ait, yörünge de sürekli olarak dönen 24 uydudan oluşur.

-GPS sistemi dünyanın her yerinde ve tüm hava koşullarında çalışır.

-Kullanıcıların yerlerini belirleme de ve rotalarını izlemelerin de yardımcı olur.

-GPS sistemi elinde bulunan teknoloji de GPS alıcısı olan herkes tarafından kullanılabilir.

**Bu sistemin ilk kuruluş amacı tamamen askeri amaçlar için olsa da 1980’li yıllarda GPS sistemi sivil kullanıma da açılmış ve taşınabilir teknolojiler de yerini almıştır.
 
Üst