AÖF DERS NOTLARINA HOŞ GELDİN!

Ders notlarına erişmek için lütfen ücretsiz kayıt olunuz.

Ücretsiz Kayıt ol!

VİZE Genel Muhasebe 1 Vize Ders Notu

Administrator
Yönetici
Mesajlar
255
Tepkime puanı
24
Puanları
18
ÜNİTE 1 – MUHASEBE İŞLETMENİN DİLİ MUHASEBENİN TANIMI:

Toplumun mal ve hizmet ihtiyacını karşılayan, ekonomik hayatın olmazsa olmazı, iktisadi birimlere İŞLETME denir. İşletmelerdeki mali nitelikli işlemleri sistemli ve düzenli bir şekilde kaydeden, sınıflandıran, özetleyen, analiz eden ve yorumlayarak bilgi kullanıcılarına ileten bilgi sistemine MUHASEBE denir.

İşletmeler, kuruldukları andan itibaren faaliyetlerini sürdürebilmek için bir takım finans kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Bu kaynak, işletmenin sahiplerinden sağlanır ise

ÖZKAYNAK veya SERMAYE ;
işletme dışındaki üçüncü kişilerden sağlanır ise BORÇ olarak adlandırılır. İşletmelerin çeşitli kaynaklardan elde ettikleri finansı kullandıkları yer ise işletme VARLIKLARI’NI oluşturur. Varlıklar, paraya dönüştürülenler ve faaliyetlerde kullanılanlar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Kasa ve bankadaki para ile ticari mallar kısa sürede paraya dönüşecek varlıklar iken; bina, makine ve demirbaşlar faaliyetlerde kullanılacak varlıklara örnektir. İşletme yönetiminin temel amacı ise; kaynakların dönüştürüldüğü varlıkları işletmenin amaçları doğrultusunda kullanmaktır. İşletme faaliyetleri sonucunda varlıklarda artış veya azalışlar meydana gelir. Varlıklardaki bu değişimler işletme sahiplerinin ( ortakların ) varlıklar üzerindeki haklarında ( sermaye ) değişim yaratır. Bu değişimlerden artışlar KAR azalışlar ZARAR olarak ifade edilir.

DERS NOTUNUN TAMAMINI AŞAĞIDAN İNDİREBİLİRSİNİZ
 

Ekli dosyalar

  • Genel muhasebe 1 Vize Ders Notu.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 44
Üst